Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filamentive

ULTEM 1010

PEI1 colour

Filamentive ULTEM 1010 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for ULTEM 1010
BrandFilamentive
MaterialPEI
Diameter1.75 mm
Net weight300 g

Slicer profile

No slicer profile for PEI: OrcaSlicer has no one generic PEI profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filamentive

All Filamentive materials
  • FilamentivePLA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €17.23/kg

    €12.92 for 750 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveReFill PLA Matte HS

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €28.21/kg

    €28.21 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveABS

    €17.12/kg

    €39.38 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • FilamentivePETG

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €16.61/kg

    €38.21 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other PEI with prices

  • PrusamentPEI 1010

    25 g–500 g · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Fiberlogy9085 PEI

    1 kg · 1.75 mm

    €309.98/kg

    €154.99 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPEEK

    250 g–2 kg · 1.75 mm

    €747.50/kg

    €373.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPEEK GF

    250 g–1 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €798.00/kg

    €399.00 for 500 g

    in stock · 1 shop