Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fillamentum

Fillamentum HIPS Extrafill

HIPS5 colours

Fillamentum HIPS Extrafill costs from €20.45 at 1 shop, in 5 colours. Prices checked yesterday.

Colours5

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€20.45€27.271In stock
€20.45€27.271In stock
€20.45€27.271In stock
€21.90€29.201In stock
€27.83€37.111In stock

Specifications

Specifications for Fillamentum HIPS Extrafill
BrandFillamentum
MaterialHIPS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic HIPS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €20.45lowest €20.45highest €20.45
€19.71€24.14€28.572026-09-222026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fillamentum

All Fillamentum materials
  • FillamentumPLA

    Translucent, Metallic, Sparkle

    €22.67/kg

    €17.00 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FillamentumPLA Extrafill

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic

    €17.67/kg

    €17.67 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FillamentumASA Extrafill

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic

    €20.16/kg

    €50.40 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • FillamentumPETG

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €26.63/kg

    €19.97 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other HIPS with prices

  • FormFuturaEasyFil HIPS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.39/kg

    €26.54 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • SpectrumHIPS-X

    1 kg · 1.75 mm

    €24.49/kg

    €24.49 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • FiberlogyHIPS

    850 g · 1.75 mm

    €24.96/kg

    €62.39 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • 123-3DFilament HIPS (Jupiter serie)

    1 kg · 2.85 mm

    €10.13/kg

    €10.13 for 1 kg

    in stock · 1 shop