Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa HIPS

HIPS7 coloursMetallic

Filoalfa HIPS costs from €25.00 at 1 shop, in 7 colours.

Colours7

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock
€25.00€35.711In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa HIPS
BrandFiloalfa
MaterialHIPS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in700 g · 2.3 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic HIPS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other HIPS with prices

All HIPS
  • FormFuturaEasyFil HIPS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.39/kg

    €26.54 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • SpectrumHIPS-X

    1 kg · 1.75 mm

    €23.90/kg

    €23.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyHIPS

    850 g · 1.75 mm

    €24.96/kg

    €62.39 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • FillamentumHIPS Extrafill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €24.20/kg

    €60.50 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops