Forward AM Ultracur3D ST 4500 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | Forward AM |
|---|---|
| Material | Resin Engineering |
| Net weight | 5 kg |
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Forward AM
All Forward AM materials- PLA
Forward AMUltrafuse PLA
750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€19.96/kg
€14.97 for 750 g
in stock · 3 shops
- ABS
Forward AMUltrafuse ABS
750 g · 1.75 mm
€39.93/kg
€29.95 for 750 g
in stock · 2 shops
- PLA
Forward AMUltrafuse PLA Tough
750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€38.75/kg
€310.00 for 8 kg
in stock · 2 shops
- ASA
Forward AMUltrafuse ASA
750 g · 1.75 mm
€61.27/kg
€45.95 for 750 g
in stock · 2 shops
Other Resin Engineering with prices
All Resin Engineering- Resin Engineering
Siraya TechBuild Resin
1 kg–5 kg
€64.90/kg
€64.90 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Resin Engineering
Siraya TechSculpt High-Temperature Resin
1 kg–5 kg
€64.90/kg
€64.90 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Resin Engineering
Forward AMUltracur3D RG 3280
1.65 kg
€206.91/kg
€341.40 for 1.65 kg
in stock · 1 shop
- Resin Engineering
Forward AMUltracur3D RG 9400 B FR
€254.10/kg
€254.10 for 1 kg
in stock · 1 shop