Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrafuse PC/ABS FR

PC1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Forward AM Ultrafuse PC/ABS FR comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Ultrafuse PC/ABS FR
BrandForward AM
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Ultrafuse PC/ABS FR

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other PC with prices

All PC
  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mm

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mm

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops