Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrasint TPU 88A

TPU / Flex1 colourDry storage recommendedDry before use

Forward AM Ultrasint TPU 88A costs from €1,669.80 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€1,669.80€83.491In stock

Specifications

Specifications for Ultrasint TPU 88A
BrandForward AM
MaterialTPU / Flex
Net weight20 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other TPU / Flex with prices

All TPU / Flex
  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 6 shops

  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops