Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Lattice Services

PETG Medical

PETG1 colour

Lattice Services PETG Medical comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PETG Medical
BrandLattice Services
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Lattice Services

All Lattice Services materials
  • Lattice ServicesABS Medical

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €100.62/kg

    €50.31 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Lattice ServicesTPE Medical

    500 g · 1.75 mm

    €201.46/kg

    €100.73 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other PETG with prices

All PETG
  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG Translucent

    1 kg · 1.75 mm

    €18.44/kg

    €18.44 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops