Colours (12)
Specifications
| Brand | MakerPoint |
|---|---|
| Material | PLA |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 1 kg · 2.3 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
More from MakerPoint
All MakerPoint materialsOther PLA with prices
- PLA
ElegooPLA
250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PLA
ElegooPLA Plus
250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PLA
ElegooPLA MATTE
250 g–1 kg · 1.75 mmMatte
€12.94/kg
€129.35 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PLA
ElegooRAPID PLA Plus
250 g–5 kg · 1.75 mm
€12.00/kg
€119.99 for 10 kg
in stock · 5 shops