Nanovia PA Rail comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | Nanovia |
|---|---|
| Material | Nylon (PA) |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 50 g · 500 g |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for PA Rail
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Nanovia
All Nanovia materials- PLA
NanoviaPLA EF 3D850
50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€35.65/kg
€26.74 for 750 g
in stock · 1 shop
- ABS
NanoviaABS EF
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€60.26/kg
€30.13 for 500 g
in stock · 1 shop
- TPU / Flex
NanoviaIstroflex
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€90.02/kg
€45.01 for 500 g
in stock · 1 shop
- PC
NanoviaPC V0
500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€68.28/kg
€136.55 for 2 kg
in stock · 1 shop
Other Nylon (PA) with prices
All Nylon (PA)- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-GF
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€62.99/kg
€62.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€82.99/kg
€82.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPAHT-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€101.99/kg
€101.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
PolymakerPolymide Copa PA6
750 g–1 kg · 1.75 mm
€92.67/kg
€69.50 for 750 g
in stock · 5 shops