Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Nanovia

PLA EF 3D850

PLA7 colours

Nanovia PLA EF 3D850 costs from €26.74 at 1 shop, in 7 colours.

Colours7

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock
€26.74€35.651In stock

Specifications

Specifications for PLA EF 3D850
BrandNanovia
MaterialPLA
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Nanovia

All Nanovia materials
  • NanoviaABS EF

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.26/kg

    €30.13 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaIstroflex

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €90.02/kg

    €45.01 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaPC V0

    500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €68.28/kg

    €136.55 for 2 kg

    in stock · 1 shop

  • NanoviaABS ESD

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €58.75/kg

    €293.73 for 5 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops