Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Nanovia

PLA Wood

Wood1 colourWood

Nanovia PLA Wood comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PLA Wood
BrandNanovia
MaterialWood
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 500 g

Slicer profile

No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Nanovia

All Nanovia materials
  • NanoviaPLA EF 3D850

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.65/kg

    €26.74 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaABS EF

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.26/kg

    €30.13 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaIstroflex

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €90.02/kg

    €45.01 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaPC V0

    500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €68.28/kg

    €136.55 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other Wood with prices

All Wood
  • PrusamentWoodfill

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • AzureFilmLumberLay

    50 g–750 g · 1.75 mm

    No prices available

  • ROSA3D FilamentsBioWOOD

    1 kg · 1.75 mm

    No prices available