Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Nobufil

Nobufil PCTG

CPE4 coloursDry storage recommended

Nobufil PCTG comes in 4 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours4

Specifications

Specifications for Nobufil PCTG
BrandNobufil
MaterialCPE
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for CPE: OrcaSlicer has no one generic CPE profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Nobufil

All Nobufil materials
  • NobufilPETG

    1 kg · 1.75 mm

    €25.11/kg

    €25.11 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • NobufilABS

    1 kg · 1.75 mm

    €29.90/kg

    €29.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • NobufilPCTG

    1 kg · 1.75 mm

    €25.65/kg

    €25.65 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • NobufilX Industrial ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €29.90/kg

    €29.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other CPE with prices

All CPE
  • FiberlogyCPE HT

    750 g · 1.75 mm

    €8.83/kg

    €6.62 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • ColorFabbCPE

    1 kg · 1.75 mm

    €13.08/kg

    €9.81 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyCPE

    1 kg · 1.75 mm

    €55.32/kg

    €41.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FillamentumCPE HG100

    750 g · 1.75 mm

    €29.72/kg

    €22.29 for 750 g

    in stock · 1 shop