Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ROSA3D Filaments

PETG

PETG11 coloursMulticolour

ROSA3D Filaments PETG costs from €13.02 at 1 shop, in 11 colours. Prices checked yesterday.

Colours11

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€13.02€13.021In stock
€13.02€13.021In stock
€68.51€68.511In stock

8 more colours have no price we can compare.

Specifications

Specifications for PETG
BrandROSA3D Filaments
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 3 kg
Nozzle temperatureOpen Filament Database220–250 °C
Bed temperatureOpen Filament Database70–90 °C
DensityOpen Filament Database1.27 g/cm³

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states one nozzle temperature inside 220 °C to 250 °C, so the OrcaSlicer profile sets that range and keeps Generic PETG's print temperature.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €13.05lowest €13.05highest €13.05
€7.49€40.85€74.202026-10-012026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ROSA3D Filaments

All ROSA3D Filaments materials
  • ROSA3D FilamentsStarter PLA

    100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle

    €14.54/kg

    €14.54 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG

    100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic

    €15.98/kg

    €47.95 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsMagic PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon

    €30.38/kg

    €9.11 for 300 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsSilk PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour

    €23.26/kg

    €11.63 for 500 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other PETG with prices

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Also written as (1)

Other names this line is listed under. It is one product, so all of its colours and prices are on this page.

  • ROSA3D Filaments PETG