Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Orbi-Tech

Premium HIPS

HIPS3 colours

Orbi-Tech Premium HIPS costs from €34.97 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€34.97€46.631In stock
€38.66€51.551In stock
€38.66€51.551In stock

Specifications

Specifications for Premium HIPS
BrandOrbi-Tech
MaterialHIPS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic HIPS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Orbi-Tech

All Orbi-Tech materials
  • Orbi-TechNylon 180

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €77.36/kg

    €58.02 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Orbi-TechSoft PLA

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

  • Orbi-TechBendLay

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

  • Orbi-TechPC

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

Other HIPS with prices

All HIPS
  • FormFuturaEasyFil HIPS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.39/kg

    €26.54 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • SpectrumHIPS-X

    1 kg · 1.75 mm

    €23.90/kg

    €23.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyHIPS

    850 g · 1.75 mm

    €24.96/kg

    €62.39 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • FillamentumHIPS Extrafill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €24.20/kg

    €60.50 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops