Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Polymaker

Fiberon ASA-CF08

ASA6 coloursCarbon fibreEnclosure recommended

Polymaker Fiberon ASA-CF08 costs from €20.00 at 4 shops, in 6 colours. Prices checked yesterday.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€20.00€40.003In stock
€20.00€40.003In stock
€20.00€40.003In stock
€20.00€40.003In stock
€20.00€40.003In stock
€20.00€40.003In stock

Specifications

Specifications for Fiberon ASA-CF08
BrandPolymaker
MaterialASA
Diameter1.75 mm
Sold in500 g · 3 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ASA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €20.00lowest €20.00highest €20.49−€0.49 over 25 days
€11.71€61.45€111.192026-09-102026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Polymaker

All Polymaker materials
  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte, Wood

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPLA PolyCast

    750 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €66.00/kg

    €49.50 for 750 g

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite PLA

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMarble

    €26.50/kg

    €79.50 for 3 kg

    in stock · 4 shops

Other ASA with prices

  • Bambu LabASA

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooASA

    1 kg · 1.75 mm

    €11.76/kg

    €117.59 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooASA-CF

    1 kg–10 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €15.88/kg

    €158.75 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite ASA

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.53/kg

    €15.53 for 1 kg

    in stock · 4 shops