Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PrimaCreator

Primavalue PLA Marble

PLA1 colourMarble

PrimaCreator Primavalue PLA Marble comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Primavalue PLA Marble
BrandPrimaCreator
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from PrimaCreator

All PrimaCreator materials
  • PrimaCreatorPrimavalue ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €17.56/kg

    €43.90 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorNylonpower PA Primaselect PA6

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €59.80/kg

    €29.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaValue PLA+

    1 kg · 1.75 mm

    €16.63/kg

    €49.90 for 3 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimavalue PETG

    1 kg · 1.75 mm

    €16.90/kg

    €16.90 for 1 kg

    2 shops

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops