Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Proto-pasta

Calcium Carbonate PLA Composite

PLA1 colour

Proto-pasta Calcium Carbonate PLA Composite costs from €59.90 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€59.90€119.801In stock

Specifications

Specifications for Calcium Carbonate PLA Composite
BrandProto-pasta
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Sold in50 g · 500 g · 1 kg · 3 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €59.90lowest €59.90highest €59.90
€53.91€59.90€65.892026-09-212026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Proto-pasta

All Proto-pasta materials
  • Proto-pastaPLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaNebula PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaTranslucent PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Proto-pastaFiber HT Matte PLA

    50 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops