Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Proto-pasta

PC-ABS Alloy

PC2 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Proto-pasta PC-ABS Alloy comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Specifications

Specifications for PC-ABS Alloy
BrandProto-pasta
MaterialPC
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in125 g · 500 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for PC-ABS Alloy

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Proto-pasta

All Proto-pasta materials
  • Proto-pastaPLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaNebula PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaTranslucent PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Proto-pastaFiber HT Matte PLA

    50 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other PC with prices

All PC
  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mm

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mm

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops