Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Prusa ResearchPrusament

Prusament PLA Lightweight

PLA5 coloursSparkle

Prusament PLA Lightweight costs from €59.90 at 1 shop, in 5 colours. Prices checked yesterday.

Colours5

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€59.90€59.901In stock
€59.90€59.901In stock
€59.90€59.901In stock
€59.90€59.901In stock
€59.90€59.901In stock

Specifications

Specifications for Prusament PLA Lightweight
BrandPrusament
MaterialPLA
Sold in25 g · 1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €59.90lowest €59.90highest €59.90
€53.91€59.90€65.892026-09-212026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Prusament

All Prusament materials
  • PrusamentPLA

    970 g–2 kg · 1.75 mmSparkle, Marble, Iridescent

    €24.97/kg

    €49.94 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • PrusamentPETG

    1 kg–2 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Neon

    €21.37/kg

    €42.74 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 3 shops

  • PrusamentASA

    800 g–850 g · 1.75 mmSparkle

    €38.74/kg

    €30.99 for 800 g

    in stock · 3 shops

  • PrusamentPC Blend

    970 g · 1.75 mm

    €45.00/kg

    €89.99 for 2 kg

    in stock · 3 shops

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • AnycubicPLA Basic

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €14.90/kg

    €14.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops