Redline Filament ABS costs from €30.47 at 1 shop, in 25 colours.
Colours25
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | Out of stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | Out of stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | Out of stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.47 | €30.47 | 1 | In stock | |
| €30.49 | €30.49 | 1 | In stock | |
| €50.83 | €50.83 | 1 | In stock | |
| €50.83 | — | 1 | In stock |
1 more colour has no price we can compare.
Neon Gelb
Specifications
| Brand | Redline Filament |
|---|---|
| Material | ABS |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for Redline Filament ABS
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Redline Filament
All Redline Filament materials- PLA
Redline FilamentPLA
500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark, Translucent
€19.13/kg
€162.64 for 8.5 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
Redline FilamentPETG
500 g–2.3 kg · 1.75 mmGlow in the dark, Translucent
€24.31/kg
€55.91 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Redline FilamentPLA Glitzer
500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€21.97/kg
€50.53 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- PETG
Redline FilamentPCTG
1 kgTranslucent
€30.49/kg
€30.49 for 1 kg
in stock · 1 shop
Other ABS with prices
All ABS- ABS
Bambu LabABS
1 kg · 1.75 mm
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- ABS
ElegooABS
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€12.94/kg
€129.35 for 10 kg
in stock · 5 shops
- ABS
eSUN3D ABS+
1 kg · 1.75 mm
€14.12/kg
€14.12 for 1 kg
in stock · 4 shops
- ABS
PolymakerPolylite ABS
1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€20.32/kg
€20.32 for 1 kg
in stock · 4 shops