Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Redline Filament

Redline Filament ASA-X

ASA12 coloursEnclosure recommended

Redline Filament ASA-X costs from €36.59 at 1 shop, in 12 colours.

Colours12

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€36.59€36.591Out of stock
€36.59€36.591In stock
€36.59€36.591In stock
€36.59€36.591In stock
€40.67€40.671In stock
€40.67€40.671In stock
€40.67€40.671In stock
€40.67—1In stock
€40.67—1In stock
€40.67—1In stock
€40.67—1In stock
€40.67—1In stock

Specifications

Specifications for Redline Filament ASA-X
BrandRedline Filament
MaterialASA
Sold in1 kg · 2.3 kg · 4.5 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ASA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Redline Filament ASA-X

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Redline Filament

All Redline Filament materials
  • Redline FilamentPLA

    500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.13/kg

    €162.64 for 8.5 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPETG

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm

    €24.31/kg

    €55.91 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentABS

    1 kg · 1.75 mm

    €30.47/kg

    €30.47 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPLA Glitzer

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €21.97/kg

    €50.53 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other ASA with prices

All ASA
  • Bambu LabASA

    1 kg · 1.75 mm

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ASA

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.53/kg

    €15.53 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooASA

    1 kg · 1.75 mm

    €11.76/kg

    €117.59 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooASA-CF

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €15.88/kg

    €158.75 for 10 kg

    in stock · 5 shops