Redline Filament PA6
Redline Filament PA6 costs from €40.67 at 1 shop, in 1 colour.
Colours1
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €40.67 | €40.67 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Redline Filament |
|---|---|
| Material | Nylon (PA) |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for Redline Filament PA6
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Redline Filament
All Redline Filament materials- PLA
Redline FilamentPLA
500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark, Translucent
€19.13/kg
€162.64 for 8.5 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
Redline FilamentPETG
500 g–2.3 kg · 1.75 mmGlow in the dark, Translucent
€24.31/kg
€55.91 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- ABS
Redline FilamentABS
1 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€30.47/kg
€30.47 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Redline FilamentPLA Glitzer
500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€21.97/kg
€50.53 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
Other Nylon (PA) with prices
All Nylon (PA)- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-GF
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€62.99/kg
€62.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€82.99/kg
€82.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPAHT-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€101.99/kg
€101.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
PolymakerPolymide Copa PA6
750 g–1 kg · 1.75 mm
€92.67/kg
€69.50 for 750 g
in stock · 5 shops