PC-ABS FR V0 Railway EN 45545
ROSA3D Filaments PC-ABS FR V0 Railway EN 45545 comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours2
Specifications
| Brand | ROSA3D Filaments |
|---|---|
| Material | PC |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for PC-ABS FR V0 Railway EN 45545
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from ROSA3D Filaments
All ROSA3D Filaments materials- PETG
ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG
100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic
€15.98/kg
€47.95 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 2 shops
- PC
ROSA3D FilamentsPC
500 g–1 kg · 1.75 mm
€38.81/kg
€38.81 for 1 kg
in stock · 2 shops
- PLA
ROSA3D FilamentsStarter PLA
100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle
€14.54/kg
€14.54 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PLA
ROSA3D FilamentsMagic PLA
300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon
€30.38/kg
€9.11 for 300 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
Other PC with prices
All PC- PC
Bambu LabPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€42.99/kg
€42.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
Bambu LabPC FR
1 kg · 1.75 mm
€51.90/kg
€51.90 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
ElegooPC-FR
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€23.52/kg
€235.19 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PC
ElegooPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€22.40/kg
€223.99 for 10 kg
in stock · 5 shops