Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ROSA3D Filaments

PC-PBT+15GF (HT-UV-IMPACT)

PC3 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

ROSA3D Filaments PC-PBT+15GF (HT-UV-IMPACT) comes in 3 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours3

Specifications

Specifications for PC-PBT+15GF (HT-UV-IMPACT)
BrandROSA3D Filaments
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Sold in500 g · 1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for PC-PBT+15GF (HT-UV-IMPACT)

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ROSA3D Filaments

All ROSA3D Filaments materials
  • ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG

    100 g–4.5 kg · 1.75 mm

    €15.98/kg

    €47.95 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 2 shops

  • ROSA3D FilamentsPC

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €38.81/kg

    €38.81 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • ROSA3D FilamentsStarter PLA

    100 g–12 kg · 1.75 mm

    €14.54/kg

    €14.54 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsMagic PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mm

    €30.38/kg

    €9.11 for 300 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other PC with prices

All PC
  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mm

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mm

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops