Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ROSA3D Filaments

R-Wood

Wood1 colourWood

ROSA3D Filaments R-Wood comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for R-Wood
BrandROSA3D Filaments
MaterialWood
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ROSA3D Filaments

All ROSA3D Filaments materials
  • ROSA3D FilamentsStarter PLA

    100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle

    €14.54/kg

    €14.54 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG

    100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic

    €15.98/kg

    €47.95 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsMagic PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon

    €30.38/kg

    €9.11 for 300 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsSilk PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour

    €23.26/kg

    €11.63 for 500 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other Wood with prices

  • PrusamentWoodfill

    Wood

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 123-3DFilament PLA Bio Hout

    1 kg · 1.75 mmWood

    €34.50/kg

    €34.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 123-3DHout filament PLA (Jupiter serie)

    750 g · 1.75 mmWood

    €31.60/kg

    €23.70 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Wood

    500 g · 1.75 mmWood

    €89.00/kg

    €44.50 for 500 g

    in stock · 1 shop