Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Sovol

Sovol Chameleon PLA

PLA3 coloursMulticolour

Sovol Chameleon PLA costs from €19.99 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€19.99€19.991In stock
2 more colours have no price we can compare.

Burnt Titanium, Macaron

Specifications

Specifications for Sovol Chameleon PLA
BrandSovol
MaterialPLA
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Sovol

All Sovol materials
  • SovolSilk PLA

    1 kg

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolGradient PETG

    1 kg–10 kg

    €13.80/kg

    €69.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolGlow PLA

    1 kg–10 kg

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolPLA

    No prices available

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops