Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Spectrum

ecoPET 9021

PET1 colour

Spectrum ecoPET 9021 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for ecoPET 9021
BrandSpectrum
MaterialPET
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PET: OrcaSlicer has no one generic PET profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Spectrum

All Spectrum materials
  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops

  • SpectrumPLA Premium

    1 kg–8 kg · 1.75 mm

    €14.60/kg

    €29.19 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPLA Premium HighSpeed

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumASA

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €16.36/kg

    €49.09 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

Other PET with prices

All PET
  • Bambu LabPET-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.52/kg

    €92.52 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma PET CoPE

    1 kg · 1.75 mm

    €11.21/kg

    €11.21 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-CF17

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €43.33/kg

    €129.99 for 3 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-GF15

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €24.98/kg

    €74.95 for 3 kg

    in stock · 3 shops