Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Spectrum

FGF Pellet PLA Premium

PLA5 colours

Spectrum FGF Pellet PLA Premium costs from €50.90 at 1 shop, in 5 colours.

Colours5

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€50.90€50.901In stock
4 more colours have no price we can compare.

Natural, Navy Blue, Signal White, Traffic Black

Specifications

Specifications for FGF Pellet PLA Premium
BrandSpectrum
MaterialPLA
Sold in1 kg · 25 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Spectrum

All Spectrum materials
  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops

  • SpectrumPLA Premium

    1 kg–8 kg · 1.75 mm

    €14.60/kg

    €29.19 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPLA Premium HighSpeed

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumASA

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €16.36/kg

    €49.09 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops