Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Xioneer

VXL 130

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

Xioneer VXL 130 costs from €217.80 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€217.80€290.401In stock

Specifications

Specifications for VXL 130
BrandXioneer
MaterialPVA / BVOH
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in100 g · 750 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Xioneer

All Xioneer materials
  • XioneerVXL 111

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €290.40/kg

    €145.20 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 70

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €193.60/kg

    €96.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 90

    500 g · 1.75 mm

    €242.00/kg

    €121.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 150

    250 g · 1.75 mm

    No prices available

Other PVA / BVOH with prices

All PVA / BVOH
  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mm

    €83.98/kg

    €41.99 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €162.92/kg

    €162.92 for 1 kg

    in stock · 3 shops