Skip to content
PrinterialsPrinterials home
Product lines
5
Colours on sale
5
Per kilogram
€193.60–€290.40
Shops listing it
1

What it costs

The range across 4 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.

Cheapest right now: VXL 70

Xioneer against the typical price

Too few of Xioneer's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.

Where to buy1

Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.

Shops that list Xioneer
ShopCountryColours listedIn stock nowLast checkedPrices
Filament2PrintSpain44todayInclude VAT

Colours5

Product lines5

PVA / BVOH5

  • XioneerVXL 111

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €290.40/kg

    €145.20 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 130

    100 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €290.40/kg

    €217.80 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 70

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €193.60/kg

    €96.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 90

    500 g · 1.75 mm

    €242.00/kg

    €121.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • XioneerVXL 150

    250 g · 1.75 mm

    No prices available

Spools

Across 5 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.

What Xioneer spools weigh
Net weight100 g (1 line) · 250 g (1 line) · 500 g (3 lines) · 750 g (1 line)
Empty reelNot recorded yet
Refill availableNot for any line

Reel material is not recorded yet.

Is this your brand?

If you work for Xioneer, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.

Also written as (1)

Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.

  • Xioneer