Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Zortrax

Z-ABS

ABS1 colourEnclosure recommended

Zortrax Z-ABS comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Z-ABS
BrandZortrax
MaterialABS
Diameter1.75 mm
Net weight800 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Z-ABS

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Zortrax

All Zortrax materials
  • ZortraxZ-PLA Pro

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €42.20/kg

    €33.76 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-GLASS

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €66.55/kg

    €53.24 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-PLA

    350 g · 1.75 mm

    €26.08/kg

    €52.15 for 2 kg

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-ULTRAT

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €40.84/kg

    €32.67 for 800 g

    1 shop

Other ABS with prices

All ABS
  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooABS

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • eSUN3D ABS+

    1 kg · 1.75 mm

    €14.12/kg

    €14.12 for 1 kg

    in stock · 4 shops