Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Zortrax

Zortrax Z-PEI 1010

PEI1 colour

Zortrax Z-PEI 1010 costs from €270.20 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€270.20€270.201In stock

Specifications

Specifications for Zortrax Z-PEI 1010
BrandZortrax
MaterialPEI
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for PEI: OrcaSlicer has no one generic PEI profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Zortrax

All Zortrax materials
  • ZortraxZ-PLA Pro

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €42.20/kg

    €33.76 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-GLASS

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €66.55/kg

    €53.24 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-PLA

    350 g · 1.75 mm

    €26.08/kg

    €52.15 for 2 kg

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-ULTRAT

    800 g–2 kg · 1.75 mm

    €40.84/kg

    €32.67 for 800 g

    1 shop

Other PEI with prices

All PEI
  • PrusamentPEI 1010

    25 g–500 g · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • Fiberlogy9085 PEI

    1 kg · 1.75 mm

    €302.54/kg

    €151.27 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPEEK GF

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €423.50/kg

    €211.75 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPEEK

    250 g–2 kg · 1.75 mm

    €747.50/kg

    €373.75 for 500 g

    in stock · 1 shop