Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

3DXTECH 3DXLABS PVDF+GF

Other1 colourGlass fibre

3DXTECH 3DXLABS PVDF+GF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for 3DXTECH 3DXLABS PVDF+GF
Brand3DXTECH
MaterialOther
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Other: OrcaSlicer has no one generic Other profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other Other with prices

All Other
  • SpectrumHDPE

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.90/kg

    €79.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SpectrumPEBA

    800 g · 1.75 mm

    €81.13/kg

    €64.90 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • TarfusePOM

    500 g · 1.75 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop