Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Spectrum

HDPE

Other6 colours

Spectrum HDPE costs from €44.90 at 1 shop, in 6 colours.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€44.90€89.801In stock
€44.90€89.801In stock
€44.90€89.801In stock
€44.90€89.801In stock
€44.90€89.801In stock
€44.90€89.801In stock

Specifications

Specifications for HDPE
BrandSpectrum
MaterialOther
Diameter1.75 mm
Sold in500 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Other: OrcaSlicer has no one generic Other profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Spectrum

All Spectrum materials
  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops

  • SpectrumPLA Premium

    1 kg–8 kg · 1.75 mm

    €14.60/kg

    €29.19 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPLA Premium HighSpeed

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumASA

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €16.36/kg

    €49.09 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

Other Other with prices

All Other
  • SpectrumPEBA

    800 g · 1.75 mm

    €81.13/kg

    €64.90 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • TarfusePOM

    500 g · 1.75 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • ZortraxZ-GLASS

    800 g · 1.75 mm

    €66.55/kg

    €53.24 for 800 g

    in stock · 1 shop