Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

ThermaX Support

Other3 colours

3DXTECH ThermaX Support comes in 3 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours3

Specifications

Specifications for ThermaX Support
Brand3DXTECH
MaterialOther
Diameter1.75 mm
Sold in250 g · 500 g · 1 kg · 2 kg

Slicer profile

No slicer profile for Other: OrcaSlicer has no one generic Other profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other Other with prices

All Other
  • SpectrumHDPE

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.90/kg

    €79.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SpectrumPEBA

    800 g · 1.75 mm

    €81.13/kg

    €64.90 for 800 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • TarfusePOM

    500 g · 1.75 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop