Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3NTR

SSU09

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

3NTR SSU09 costs from €240.79 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€240.79€481.581Out of stock

Specifications

Specifications for SSU09
Brand3NTR
MaterialPVA / BVOH
Diameter2.85 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3NTR

All 3NTR materials
  • 3NTRPLA

    700 g · 2.85 mm

    €77.79/kg

    €54.45 for 700 g

    in stock · 1 shop

  • 3NTRABS FAST

    1 kg · 2.85 mm

    €50.82/kg

    €254.10 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • 3NTRELASTO 85

    1 kg · 2.85 mm

    €163.35/kg

    €163.35 for 1 kg

    1 shop

  • 3NTRELASTO 95

    1 kg · 2.85 mm

    €163.35/kg

    €163.35 for 1 kg

    1 shop

Other PVA / BVOH with prices

All PVA / BVOH
  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mm

    €83.98/kg

    €41.99 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €162.92/kg

    €162.92 for 1 kg

    in stock · 3 shops