Skip to content
PrinterialsPrinterials home

REAL

PVA

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

REAL PVA costs from €45.50 at 1 shop, in 1 colour. Prices checked today.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€45.50€91.001In stock

Specifications

Specifications for PVA
BrandREAL
MaterialPVA / BVOH
Diameter2.85 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €45.50lowest €45.50highest €45.50
€40.95€45.50€50.052026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from REAL

All REAL materials
  • REALPLA Sparkle

    500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle

    €33.00/kg

    €16.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • REALASA Low Warp

    1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.80/kg

    €15.80 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA

    500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Recycled

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €26.80/kg

    €134.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

Other PVA / BVOH with prices

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €171.98/kg

    €85.99 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mmTranslucent

    €42.49

    in stock · 1 shop

  • eSUN3D PVA

    1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 1 shop