Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AMBedrock 3D

PP GF30

Composite1 colourGlass fibre

Bedrock 3D PP GF30 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PP GF30
BrandBedrock 3D
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight700 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Bedrock 3D

All Bedrock 3D materials
  • Bedrock 3DPLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €28.82/kg

    €244.95 for 8.5 kg

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DPET

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €29.98/kg

    €74.95 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DABS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DABS Fusion+

    750 g–4 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €46.60/kg

    €34.95 for 750 g

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop