Skip to content
PrinterialsPrinterials home

CreatBot

PEEK-CF

Composite1 colourCarbon fibre

CreatBot PEEK-CF costs from €799.00 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€799.00€799.001In stock

Specifications

Specifications for PEEK-CF
BrandCreatBot
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from CreatBot

All CreatBot materials
  • CreatBotPEEK

    1 kg · 1.75 mm

    €724.79/kg

    €724.79 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotS-270 (S-Multi)

    1 kg · 1.75 mm

    €83.49/kg

    €83.49 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotS-350 (S-PAHT)

    1 kg · 1.75 mm

    €95.59/kg

    €95.59 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotUltra PA

    1 kg · 1.75 mm

    €97.01/kg

    €97.01 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV CF30

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop