Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

PETG-CF

Composite3 coloursCarbon fibre

Elegoo PETG-CF comes in 3 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours3

Specifications

Specifications for PETG-CF
BrandElegoo
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 5 kg · 10 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–10 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–10 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop