Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Essentium PCTG costs from €48.40 at 1 shop, in 2 colours.

Colours2

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€48.40€64.531In stock
€48.40€64.531In stock

Specifications

Specifications for PCTG
BrandEssentium
MaterialPETG
Diameter2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Essentium

All Essentium materials
  • EssentiumHTN

    750 g · 2.85 mm

    €145.60/kg

    €109.20 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumPEKK

    750 g · 1.75 mm

    €907.51/kg

    €680.63 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumTPU 95A-LF

    750 g · 2.85 mm

    €121.00/kg

    €90.75 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumTPU 74D-Z ESD

    750 g · 2.85 mm

    €137.95/kg

    €103.46 for 750 g

    1 shop

Other PETG with prices

All PETG
  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG Translucent

    1 kg · 1.75 mm

    €18.44/kg

    €18.44 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops