Skip to content
PrinterialsPrinterials home
Product lines
7
Colours on sale
8
Per kilogram
€64.53–€907.51
Shops listing it
1

What it costs

The range across 5 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.

Cheapest right now: PCTG

Essentium against the typical price

Too few of Essentium's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.

Where to buy1

Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.

Shops that list Essentium
ShopCountryColours listedIn stock nowLast checkedPrices
Filament2PrintSpain65todayInclude VAT

Colours8

Product lines7

Composite2

  • EssentiumPA-CF

    750 g · 2.85 mm

    No prices available

  • EssentiumPET-CF

    750 g · 2.85 mm

    No prices available

TPU / Flex2

  • EssentiumTPU 95A-LF

    750 g · 2.85 mm

    €121.00/kg

    €90.75 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumTPU 74D-Z ESD

    750 g · 2.85 mm

    €137.95/kg

    €103.46 for 750 g

    1 shop

Nylon (PA)1

  • EssentiumHTN

    750 g · 2.85 mm

    €145.60/kg

    €109.20 for 750 g

    in stock · 1 shop

Other1

  • EssentiumPEKK

    750 g · 1.75 mm

    €907.51/kg

    €680.63 for 750 g

    in stock · 1 shop

PETG1

  • EssentiumPCTG

    750 g · 2.85 mm

    €64.53/kg

    €48.40 for 750 g

    in stock · 1 shop

Spools

Across 7 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.

What Essentium spools weigh
Net weight750 g (7 lines)
Empty reelNot recorded yet
Refill availableNot for any line

Reel material is not recorded yet.

Is this your brand?

If you work for Essentium, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.

Also written as (1)

Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.

  • Essentium