Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Essentium

PET-CF

Composite1 colourCarbon fibre

Essentium PET-CF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PET-CF
BrandEssentium
MaterialComposite
Diameter2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Essentium

All Essentium materials
  • EssentiumPCTG

    750 g · 2.85 mm

    €64.53/kg

    €48.40 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumHTN

    750 g · 2.85 mm

    €145.60/kg

    €109.20 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumPEKK

    750 g · 1.75 mm

    €907.51/kg

    €680.63 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EssentiumTPU 95A-LF

    750 g · 2.85 mm

    €121.00/kg

    €90.75 for 750 g

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop