Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fiberlogy

ABS+GF

Composite5 coloursGlass fibre

Fiberlogy ABS+GF comes in 5 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours5

Specifications

Specifications for ABS+GF
BrandFiberlogy
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Sold in750 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fiberlogy

All Fiberlogy materials
  • FiberlogyEasy PLA

    850 g–1 kg · 1.75 mmNeon, Sparkle, Iridescent

    €17.44/kg

    €43.59 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyASA

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €32.49/kg

    €32.49 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €51.32/kg

    €38.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyPETG

    850 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €51.32/kg

    €38.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other Composite with prices

  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop