Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fiberlogy

HS PLA Clear

PLA9 coloursTranslucent

Fiberlogy HS PLA Clear costs from €14.86 at 2 shops, in 9 colours.

Colours9

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€14.86€17.482In stock
€21.99€25.871In stock
€24.74€29.111In stock
€27.49€32.341In stock
€27.49€32.341In stock
€27.49€32.341In stock
€27.49€32.341In stock
2 more colours have no price we can compare.

Burgundy Red, White

Specifications

Specifications for HS PLA Clear
BrandFiberlogy
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight850 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €14.86lowest €14.86highest €21.99−€7.13 over 25 days
€13.60€21.18€28.752026-09-102026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fiberlogy

All Fiberlogy materials
  • FiberlogyEasy PLA

    850 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €17.44/kg

    €43.59 for 2.5 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyASA

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €29.28/kg

    €73.19 for 2.5 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyPETG

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €49.41/kg

    €37.06 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyMatte ASA

    1 kg · 1.75 mm

    €32.54/kg

    €81.35 for 2.5 kg

    in stock · 4 shops

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops