Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fiberlogy

PC/ABS

PC2 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Fiberlogy PC/ABS comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Specifications

Specifications for PC/ABS
BrandFiberlogy
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for PC/ABS

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fiberlogy

All Fiberlogy materials
  • FiberlogyASA

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €5.90/kg

    €14.76 for 2.5 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyPETG

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €2.63/kg

    €5.25 for 2 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyMatte ASA

    1 kg · 1.75 mm

    €7.92/kg

    €7.92 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyGf10 GF PCTG

    1 kg · 1.75 mm

    €11.88/kg

    €8.91 for 750 g

    in stock · 4 shops

Other PC with prices

All PC
  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mm

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mm

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops