Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filament2Print

PLA High Temp Basic

PLA7 colours

Filament2Print PLA High Temp Basic costs from €12.09 at 1 shop, in 7 colours.

Colours7

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€12.09€12.091In stock
€12.09€12.091In stock
€20.52€20.521In stock
€20.52€20.521In stock
€20.52€20.521In stock
€20.52€20.521In stock
€20.52€20.521In stock

Specifications

Specifications for PLA High Temp Basic
BrandFilament2Print
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filament2Print

All Filament2Print materials
  • Filament2PrintPLA Mate Basic HS

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €11.64/kg

    €34.92 for 3 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintPETG Basic

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €11.64/kg

    €34.92 for 3 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintASA Basic HS

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €16.10/kg

    €48.29 for 3 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintTPU 95A Basic

    1 kg · 1.75 mm

    €24.18/kg

    €24.18 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops