- Product lines
- 6
- Colours on sale
- 38
- Per kilogram
- €11.64–€24.18
- Shops listing it
- 1
What it costs
The range across 5 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.
Cheapest right now: PLA Mate Basic HS
Filament2Print against the typical price
Too few of Filament2Print's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.
Where to buy1
Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.
| Shop | Country | Colours listed | In stock now | Last checked | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Filament2Print | Spain | 32 | 32 | today | Include VAT |
Colours38
Black6
White4
Grey4
Red2
Yellow3
Green6
Blue7
Brown1
Not sorted into a family5
Product lines6
PLA2
- PLA
Filament2PrintPLA Mate Basic HS
1 kg–3 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€11.64/kg
€34.92 for 3 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Filament2PrintPLA High Temp Basic
1 kg · 1.75 mm
€12.09/kg
€12.09 for 1 kg
in stock · 1 shop
ASA1
- ASA
Filament2PrintASA Basic HS
1 kg–3 kg · 1.75 mm
€16.10/kg
€48.29 for 3 kg
in stock · 1 shop
Composite1
- Composite
Filament2PrintPETG CF15 Basic HS
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
No prices available
PETG1
- PETG
Filament2PrintPETG Basic
1 kg–3 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.64/kg
€34.92 for 3 kg
in stock · 1 shop
TPU / Flex1
- TPU / Flex
Filament2PrintTPU 95A Basic
1 kg · 1.75 mm
€24.18/kg
€24.18 for 1 kg
in stock · 1 shop
Spools
Across 6 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.
| Net weight | 1 kg (6 lines) · 3 kg (3 lines) |
|---|---|
| Empty reel | Not recorded yet |
| Refill available | Not for any line |
Reel material is not recorded yet.
Is this your brand?
If you work for Filament2Print, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.
Also written as (1)
Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.
- Filament2Print