Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filamentive

Algae PLA

Composite1 colour

Filamentive Algae PLA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Algae PLA
BrandFilamentive
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Sold in750 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filamentive

All Filamentive materials
  • FilamentivePLA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €17.23/kg

    €12.92 for 750 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentivePETG

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €16.61/kg

    €38.21 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveASA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €24.28/kg

    €55.85 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveReFill PLA Matte HS

    1 kg · 1.75 mm

    €28.21/kg

    €28.21 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop