Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fillamentum

OrCA

Composite1 colour

Fillamentum OrCA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for OrCA
BrandFillamentum
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight600 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fillamentum

All Fillamentum materials
  • FillamentumPLA

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €22.99/kg

    €17.24 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • FillamentumPLA Extrafill

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €17.67/kg

    €17.67 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • FillamentumASA Extrafill

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €24.29/kg

    €18.22 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • FillamentumPETG

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €28.24/kg

    €21.18 for 750 g

    in stock · 3 shops

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop